NATO jep lajmin e madh: Forcat e Kosovës kryen operacion në zbatim të ligjit, ishin të koordinuara nga KFOR-i

Lidhur më gjendjen e krijuar sot në veri, është deklaruar edhe NATO. Nga NATO në një përgjigje për Telegrafin thonë së janë në komunikim të vazhdueshëm me institucionet përkatëse në Kosovë, dhe se Polica ka kryer operacion në zbatim të ligjit. “Policia e Kosovës po kryen një operacion të zbatimit të ligjit në të gjithë […]

Continue Reading

Vuçiç kërcënon hapur Kosovën para ushtrisë serbe: “Ushtarët e mi rrini gati, nëse u thërrasim e di se përgjigjeni!”

Presidenti i Serbisë, Aleksander Vuçiq ka bërë një paraqitje k ërcënuese para ushtrisë së shtetit të tij në Kralevë. Vuçiq është paraqitur nga atje duke porositur ushtarët serbë që të “rrijnë në gatishmëri”. “Rrini gati, punoni, ushtrohuni, ne do ta bëjmë më të mirën që t’ua lehtësojmë jetën. Që ju të keni një të ardhme […]

Continue Reading

SHBA-ja përkrah fuqishëm Kosovën: E dënojmë ashpër kundërshtimin serb, Kosova është në rrugë të drejtë

Një zëdhënës i Ambasadës së Shteteve të Bashkuara në Prishtinë në një përgjigje për Gazetën Express ka thënë se Washingtoni është i shqetësuar me mënyrën se si është kundërshtuar dje përpjekja e institucioneve të Kosovës për të vendosur rend dhe ligj në të gjithë territorin e Kosovës. “SHBA’ja është e shqetësuar nga përgjigja që ju […]

Continue Reading

Ushtria serbe këndon e nërvozuar para Vuçiçit: “Të nisemi drejt për në Kosovë!”

Xhandarmëria serbe këndon këngën “Të nisemi drejt për në Kosovë” para Aleksandër Vuçiçit. Presidenti i Serbisë, Aleksandër Vuçiç, ka shkuar në Kralevë për të vizituar xhandarmërinë serbe, pas intervenimit të Policisë së Kosovës në nivel vendi kundër kontarbandës së maIIrave dhe k r i mit të organizuar. Xhandarmëria serbe para presidentit serb këndoi këngën famëk […]

Continue Reading

NATO i jep shuplakë Vuçiçit: “Operacioni në veri është zbatim i ligjit të Republikës së Kosovës!”

Aleanca veri-atlantike, NATO, e sheh operacionin e PoIicisë së Kosovës më 13 tetor kundër kontrabandimit të mallrave si, “veprim për vendosjen e ligjit” dhe thotë se misioni i KFOR-it në Kosovë është në komunikim me autoritetet relevante. Një zyrtar i NATO- ka thënë se “PoIicia e Kosovës është duke kryer një operacion të zbatimit të […]

Continue Reading

Hollanda i reagon Evropës: “Përsëri e treguat paaftësinë tuaj në lidhje me Kosovën!”

Ish-ambasadori i Holandës në Kosovë Robert Bosch, vazhdon të ndjek me interes probIemet në Kosovë dhe raportet Kosovë-Serbi. Për aksonin e djeshem të policisë në disa qytete të Kosovës, përfshirë edhe veriun, Bosch ka kritikuar qëndrimin e përfaqësuesit të lartë të Bashkimit Evropian për Politikë të Jashtme dhe Siguri, Josep Borrell. Bosch, ka thënë se […]

Continue Reading

Profesori universitar lëshon alarmin e sigurisë: “Vuçiç po planifikon ndërhyrje ushtarake në Kosovë!”

“Vendimi ynë është i qartë dhe i fortë si mur, do ta ruajmë dhe do ta mbrojmë popullin tonë në Kosovë e Metohi. Nuk ka tërheqje. Dorëzimi nuk është opsion. Rroftë Serbia!”. Kjo deklaratë e presidentit të Serbisë pas aksonit të Policisë së Kosovës në Veri, ka nxitur reagimin e profesorit universitar, Milazim Krasniqi. Sipas […]

Continue Reading

Gjermania godet fuqishëm Serbinë: STOP MË!

Ambasadori gjerman në Kosovë, Jorn Rohde ka reaguar pas aksonit të Policisë së Kosovës në veri të vendit dhe deklaratave të ministrit Goran Rakiq. Përmes një postimi në llogarinë e tij në Twitter, Rohde tha se është i papranueshëm krahasimi i aksonit të Policisë me “Natën e Kristaltë”. “Ndaloni! Krahasimi i aksonit të policisë me […]

Continue Reading