Çfarë po fsheh NASA dhe pse heshtin shkencëtarët? Ja çfarë do të ndodh këtë vit

LAJME


Një shkëmb i stërmadh i hapësirës mund të bjerë në tokë në vitin 2135, sepse anija e NASA-s – e projektuar për të mbrojtur planetin tonë nuk do të jetë në gjendje ta shmangë atë, paralajmërojnë shkencëtarët.

Projekti i NASA-s “Hypervelocity Asteroid Mitigation Mission for Emergency Response” është menduar të jetë në gjendje të largojë shkëmbinjtë e mëdhenj, kështu që ata nuk do të rrëzohen në Tokë.

Ai është gjithashtu në gjendje të shkatërrojë asteroidet me bomba bërthamore, por kjo nuk është alternativa e preferuar për shkak të pasojave të mundshme shkatërruese, shkruan ShkodraNews. Por shkencëtarët amerikanë kanë vendosur që artizanati është “i papërshtatshëm”, duke thënë se nuk do të jetë në gjendje të përcjellë asteroidin e quajtur Bennu.Hvp videvnn 5 svkonda dhe shfvqen pvmjet eksklvzive