Ish-ministri jashtëm grek, Nikos Kotzias: Vendimi i Greqisë për detin, është gabim

LAJME


Ish-ministri jashtëm grek, Nikos Kotzias: “Vendimi i Greqisë për detin, është gabim

Ish-ministri i Jashtëm grek, Nikos Kotzias, në kohën e së cilit në qeverinë e Tsipras, Tirana dhe Athina rinisën dialogun për dosjet e vjetra, mes të cilave edhe deti, e ka cilësuar të gabuar vendimin e fundit të vendit të tij.

Në reagimin e tij, ai fajëson edhe SYRIZA-n. Kotzias e cilëson të gabuar vendimin e vendit të tij i cili “mbyll” gjiret në funksion të “caktimit të kufirit të një zone ekonomike ekskluzive, një lëvizje që përveç kësaj është një hap tjetër drejt zgjerimit të bregut të detit në 12 milje detare”.VAZHDO KETU PER LAJMIN E PLOT