Ivica Dacic: “Serbia nuk ka pretendime territoriale apo politike në…”

LAJME


Kryetari i Kuvendit të Serbisë, Ivica Dacic, deklaroi sot se mundësimi i shtetësisë së dyfishtë të Serbisë dhe Malit të Zi, nuk paraqet rr ezik, nëse merret parasysh që Beogradi nuk ka pretendime as territoriale apo politike ndaj Podgoricës, pohim ky i që pak kush i beson, transmeton Gazeta Metro.

Kështu foli në televizionin serb Tv Pink të shtunën Dacic, derisa në Mal të Zi po mbahen pr0testa rreth propozimit të rregulloreve përmes të cilave të lehtësohet mundësia e përfitimit të shtetësisë malazeze, dhe heqjen më të lehtë të shtetësisë të emigruarve malazezë.