Jepet lajmi madh! / Turqia dhe Shtetet e Bashkuara afër ‘mavrrëveshjes historike

LAJME


Jepet lajmi madh! / Turqia dhe Shtetet e Bashkuara afër mavrrëveshjes historike

Turqia dhe Shtetet e Bashkuara kanë formuar një grup të përbashkët pune, për të diskutuar saksionet që Washingtoni i vendosi aleatit të saj mbi blerjen e një sistemi të përparuar të mbrojtjes ajrore ruse, tha të mërkurën ministri i jashtëm i Turqisë.

Në një konferencë shtypi të fundvitit duke vlerësuar politikën e jashtme turke, Mevlut Cavusoglu gjithashtu u tha gazetarëve se Turqia dëshiron marrëdhënie “më të shëndetshme” me Shtetet e Bashkuara nën administratën e Presidentit të zgjedhur Joe Biden.