Mediat nga Gjermania japin alarmin: “Nëse Greqia zgjerohet në det, e frikshme çfarë mund të bëjë Turqia

LAJME


Revista Gjermane Der Spiegel ka komentuar vendimin e parlamentit grek për të votuar pro projektligjit të Ministrisë së Punëve të Jashtme për shtrirjen e ujërave territoriale të vendit në 12 milje detare në Detin Jon.Hvp videvnn 5 svkonda dhe shfvqen pvmjet eksklvzive

Vendimi është në përputhje me të drejtën ndërkombëtare, por ai gjithashtu jep një perspektivë, të cilën Turqia e hedh poshtë kategorikisht”, thuhet në artikullin e publikuar nga mediat greke që i referohet Der Spiegel. Sipas revistës gjermane, “nëse Athina zbaton këtë zgjerim në Egje, Turqia mund ta shohë atë si një shkak për lutfë”.