Minstri grek me deklaratë nga Bularati: “Helenizmi është një dhe i pandarë

LAJME


Zv/ministri i Jashtëm i Greqisë, Kostas Vllasis ka qenë sot në Bularat për të kujtuar ditën kombëtare të “JO”-së.

“Ohi Day” përkujton reistencën greke më 28 Tetor dhe është data kur Kryeministri Grek Ioannis Metaxas refuzoi ultimatumin e vendosur nga Musolini në vitin 1940.

Gjatë takimit me komunitetin e minoritetit grek në Bularat, Zv.Ministri shprehur mbështetjen e shtetit grek për këta qytetarë, ndërsa u shpreh se helenizmi është një dhe i pandarë.Hvp videvnn 5 svkonda dhe shfvqen pvmjet eksklvzive