Mitsotakis befason me dekIaratën e tij për detin: “Vetë Rama tha se është e drejta jonë

LAJME


Ditën e djeshme në parlamentin grek është duke u diskutuar për zgjerimin deri në 12 milje në detin Jon. Kryeministri grek, Kyriakos Mitsotakis ka mbajtur një fjalim duke e mbrojtur këtë projektligj./Hvp videvnn 5 svkonda dhe shfvqen pvmjet eksklvzive

Mitsotakis u shpreh se territori grek është rritur me 10% dhe se ata tashmë dominojnë në detin Jon. Gjithashtu ai shtoi se Kryeministri i Shqipërisë, Edi Rama ka deklaruar publikisht se zgjerimi me 12 milje në detin Jon është e drejtë.