Mitsotakis i drejtohet popullit grek: Dyfishuam ujërat territoriaIe, tani jemi zotër të Jonit

LAJME


Kryeministri grek Kyriakos Mitsotakis ka mbajtur një fjalim të fortë gjatë ditës së sotme në Parlamentin grek duke mbrojtur projektligjin për zgjerimin e ujërave territoriale nga 6 në 12 milje në detin Jon dhe Mesdheun Qendror./Hvp videvnn 5 svkonda dhe shfvqen pvmjet eksklvzive

Mitsotakis nga salla e Parlamentit gjatë debatit mbi projekt-ligjin tha se kanë dyfishuar ujërat territoriale dhe theksoi se tashmë janë “zotër” të Jonit, pasi dominojnë, shkruan abcnews.al. Në fillim të 2021 ne ndërmarrim një hap të madh pas vendimit për zgjerimin me 12 milje, është dominimi i detit Jon”, tha kryeministri grek