Në rast lufte me Rusinë, a do ta ketë Ukraina mbështetjen e Turqisë?

LAJME


Më 10 Prill, Presidenti i Ukraines, Volodymyr Zelensky, mori pjesë në takimin e nëntë të Këshillit të Bashkëpunimit Strategjik të Nivelit të Lartë Turko-Ukrainas. Qëllimi kryesor i vizitës së tij ishte të kërkonte mbështetje nga Presidenti turk, Rexhep Tajip Erdogan, kundër Rusisë.

Në javët e fundit, Ukraina është përfshirë në te nsione të mëdha. Që në fund të marsit, Moska ka mbledhur trupa në kufirin ukrainas-rus. Sipas Kyiv, aktualisht janë rreth 40 mijë trupa ruse në zonë, jo shumë larg vijave të frontit në Donbass, dhe po aq janë në Krime, që u aneksua nga Rusia në vitin 2014..LEXO ME SHUME