Nuk do ta besoni se ku punon Boksieri Luan Krasniqi (FOTO)

LAJME

Nuk do ta besoni se ku punon Boksieri Luan Krasniqi (FOTO)

Luan Krasniqi është figura më e njohur e historisë së boksit shqiptar.Ai, ka luftuar si luan në ringje të mëdha, duke fituar titujt më të lakmuar.Luan Krasniqi mbetet interesant për publikun shqiptar dhe botëror.Jeta dhe eksperiencat e tij nuk janë të zakonshme.

Në “Kosovare” zbulojmë anën tjetër të boksierit që shumë herë n aka bërë krenar.

Familja: Ka katër motra dhe dy vëllezer.
Identiteti: “E shoh veten si kosovaro-gjerman”.
Mërgimi: Luani ka ikur nga Kosova në Gjermani në vitin 1987.

Dashuria: Është martuar me Suedan.
Shkollimi: Specialist i financave në Wustenrot
Trajner i fuqisë: Ted Lackner (shok i Arnold Schwarzenegger-it).

Fati: Ka dashur të bëhet atlet i dhjetëgarëshit, por për shkak se një palë atlete kanë kushtuar shtrenjtë, ka vendosur të merret me boks.
Alko.oli: Nuk është de.hur kurrë.
Parate: Ka lënë në një taksi 15.000 euro dhe më vonë e ka gjetur edhe shoferin edhe paratë.

Veturat: Porsche Carrera dhe Cayenne.
Aftesitë në kuzhinë: Di të gatuaj vetëm shpageta me sos të domateve.
Shtepia: Ka shtëpi 300 metra katrore në një tokë prej 6.000 metra katrorë në Neckar.

Punë për qejfi: Ka dëshirë ta presë barin me kosë të traktorit.
Idhujt: Max Schmeling dhe Muhammad Ali.
Olimpiada: Ka fituar medaljen e bronztë më 1996 në Atlantë.
Vellezerit Klitschko për të: Janë makina që dëshirojnë të shkatërrojnë.
Fitimi më i madh: 1.5 milion euro kundër Brewsterit.
Punë tjetër: Përkthyes në Gjykaten e Rottweilit.

Religjioni: Beson në Zot.
Bëhet nervoz: Kur dikush I thotë se nuk është gjerman.
Rinia: Ka dashur ta thërrasin Leonhard Kramer.
E urren: Boksin e femrave.

Hobi: Skijimi dhe vizatimi.
Pasioni: Ka deshirë të luaje në bursa.
Moto: “Kush e nderpren sot, nesër nuk do të jetë kurrë aq i mirë sa duhet”.
Numri i këpucëve: 47
Armiku: Menaxheri i Univerzumit, Jean-Marcel Narzt, që ia ka mohuar të boksojë në klasën botërore.

Sherbimi ushtarak: Ka dashur të bëhet ushtar me orar të caktuar, por ka vendosur të marrë një diplomë.
Frika: Pasi ka dale nga vetura, gjatë një kontrolli në SHBA, policët ia kanë drejtuar pistoletën në kokë.
Flokët: Më herët ka pasur frizurë të stilit “afro”.
Gjuhët: Flet gjermanisht, anglisht, italisht, shqip dhe serbokroatisht