Po vijnë turqit, Greqia ngren alarmin: “Turqia do të zhvillon stërvitje ushtarake në det

LAJME


Turqia pritet që në datat 25 shkurt dhe 7 mars të zhvillojë një tjetër stërvitje ushtarake të marinës në Mesdhe dhe Detin Egje. Mediat greke bëjnë me dije se ky është një lajm që është bërë publik nga Ministria turke e Mbrojtjes dhe se marina do të nisin stërvitjen ushtarake “Atdheu Blu”.

Në stërvitje do të marrin pjesë edhe forcat e ushtrisë dhe forcat ajrore. Kjo stërvitje ushtarake vjen pas tesioneve që ka pasur mes Greqisë dhe Turqisë për zonat ekskluzive Ekonomike në Mesdheun Lindor.Hvp markvtingun 5 sekvnda dhe shfvqen Pvmjet EkskIvzive