Rreth 10 mijë ushtarë profesionistë largohen nga ushtria serbe, ja arsyeja

LAJME


Afro 10 mijë ”profesionistë të trajnuar, janë larguar nga ushtria serbe, në pesë vjetët e fundit si pasojë e kushteve të këqija”, raportojnë mediat serbe. Tutje sipas rs.n1info, thuhet se gjendja e burimeve operacionale të ushtrisë serbe, kur bëhet fjalë për burimet njerëzore, është larg asaj që udhëheqësia e shtetit të Serbisë, përshkruan zyrtarët ushtarakë, përcjell klankosova.tv.

Në një deklaratë me rastin e takimit të presidentit serb Aleksandër Vuçiq me Ministrin e Mbrojtjes Nebojsa Stefanoviq dhe Shefin e Shtabit të Përgjithshëm Milan Mojsiloviq, Unioni Ushtarak në Serbi, deklaroi se ata mirëpresin çdo lloj modernizimi dhe pajisjen e ushtrisë, por shtoi se ata do të ishin “më i lumtur” nëse Vuçiq tha se investimi në burimet njerëzore të Forcave të Armatosura do të jetë një përparësi në periudhën e ardhshme.