Turqia i ftoi grekët për bisedime, vjen përgjigja e kryeministrit grek: “Mos luani burrin e mirë!”

LAJME


Ministri i Jashtëm i Turqisë, Mevlut Ccavusoglu zbuloi gjatë ditës së sotme detaje përfshirja e Shqipërisë në negociatat për detin mes turqve dhe grekëve. Cavusoglu tha se Rama kishte ftuar Dendiasin që të takoheshin me turqit në Tiranë.

Në lidhje me këtë reagoi fillimisht zëdhënësi i Ministrisë së Jashtme të Greqisë duke thënë se shefi i tij, Dendias nuk kishte një ftesë zyrtare nga Turqia për të negociuar me ta, dhe aq më pak në Tiranë.

Gjatë konferencës së përbashkët me homologun portugez Anostas, kreu i qeverisë greke Mitsotakis iu drejtua Turqisë duke theksuar se nuk mund të vijojnë të bëjnë “burrin e mirë duke kërkuar vendosjen e një date për negociatat”.Hvp hvpsiren me pvshte per pvmjet esklvive

LAJME