Turqia jep lajmin e madh! / Javën tjetër lançon edhe një satelit tjetër në hapësirë

LAJME


Turqia planifikon të lançojë satelitin e saj të komunikimit 5A natën midis të hënës dhe të martës javën e ardhshme, njoftoi ministri i Transportit dhe Infrastrukturës i vendit.

Pas satelitit Turksat 5A, vendi do të lançojë gjithashtu një satelit tjetër komunikimi, Turksat 5B, në qershor, njoftoi ministri Adil Karaismailoğlu.

Sateliti do të lëshohet nga kompania me bazë në SHBA SpaceX me një arketë Falcon 9 nga Florida, sipas faqes së internetit të kompanisë private të raketave.