Ukraina merr vendimin dhe paralajmëron Rusinë: “Nëse na prekni, do të u përgjigjemi ushtarakisht!”

LAJME


Ukraina ka a kuzuar Rusinë se e ka këcrënuar hapur dhe paralajmëroi Moskën se do të përgjigjej ushtarakisht për çdo përshkallëzim të lutfimeve.

Tesnionet janë rritur sërish në Ukrainën lindore, ku forcat qeveritare kanë lutfuar me separatistët pro-rusë që nga viti 2014.

Kiev dhe aleatët e tij perëndimorë këtë javë kanë dhënë alarmin për vendosjen e forcave ushtarake ruse përgjatë kufijve veriorë dhe lindorë të Ukrainës, si dhe në gadishullin e Krimesë të aneksuar nga Moska në 2014.