“Vjehrra ime i blen këto pluhura edhe pse nuk ka pjatalarëse ja 6 arsyet pse i perdor

Tabletat e pjatalarëse përdoren për të yndyrosur, pastruar dhe shkëlqyer enët dhe veglat e përditshme. Por a e dini se këto tableta të vogla gjithashtu mund t’ju ndihmojnë me më shumë se një detyrë shtëpiake? Të tmerrshme për shpërndarjen e papastërtisë, ato mund të jenë subjekt i një morie përdorimesh shtëpiake, për aq kohë sa ne dimë këshillat e duhura. Këtu janë 7 pa të cilat nuk do të jeni në gjendje t’i bëni!

1. Për të hequr aromat e këqija nga lavatriçe
Lagështia, papastërtitë, grumbullimi i detergjentit … makina larëse mund të lëshojë aroma të këqija pa mirëmbajtjen e duhur. Për fat të mirë, ekziston një truk shumë efektiv për të korrigjuar këtë. Për ta bërë këtë, do t’ju duhen 2 tableta për larjen e enëve për t’i vendosur në kazanin e makinës tuaj larëse. Pastaj filloni një cikël të zbrazët të larjes dhe shijoni një rezultat befasues!

2. Për të hequr yndyrën nga muret e kuzhinës
Për të hequr mbetjet e yndyrës të mbërthyer në muret e kuzhinës, kjo majë e sistemit D është ideale. Dhe gjithashtu funksionon për njollat ​​e lapsave ose stilolapsave që mund të njollosin muret në shtëpinë tuaj. Për ta bërë këtë, thjesht përzieni një tabletë me ujë të nxehtë. Pastaj njomni një leckë në përzierje dhe fërkojeni butësisht derisa njollat ​​të zhduken.

3. Për të gjetur një tepsi si të re

Nëse rezultati mund të kënaqë sythat e shijes të të gjithë familjes, përgatitja e një torte nuk është pa pjesën e saj të shqetësimit, veçanërisht kur bëhet fjalë për pastrimin e kutisë së pjekjes. Me veshin, kjo e fundit me të vërtetë mund të humbasë shkëlqimin e saj, përveç mbetjeve të cilat mbulohen nga përdorimi dhe bëhen të vështira për t’u hequr. Për fat të mirë, ka zgjidhje që mund ta kapërcejnë këtë problem. Truku: mbushni mykun tuaj me ujë të nxehtë dhe vendosni një tabletë brenda . Lëreni brenda natës dhe shpëlajeni mëngjesin tjetër. Do të shihni që ena juaj është po aq e pastër sa kur e keni blerë!

4. Për të luftuar kundër erërave të tubave
Pavarësisht nëse është kuzhina, tualetet ose banjo, është e domosdoshme të mirëmbani tubat e saj në mënyrë që të shmangni çdo shqetësim që kërkon ndërhyrjen e një profesionisti. Për ta arritur këtë, truku është shumë i thjeshtë: vendosni një tabletë në sifon dhe derdhni ngadalë 1 litër ujë të valë mbi të. Kjo do të shpërndajë tabletin për të hequr dhe lehtësuar evakuimin e mbetjeve. Për veprim optimal, përfundoni këtë operacion duke shpëlarë gjithçka me uthull të bardhë.

5. Për të pastruar furrën
Produktet e kujdesit të furrës të yndyrshëm, por edhe gërryes dhe irritues duhet të trajtohen me kujdes. Nëse nuk zgjidhni 100% produkte ekologjike, mund të përdorni një tabletë për larjen e enëve, kjo e fundit që ka veti efektive për të arritur të njëjtat rezultate. Për ta bërë këtë, thjesht shpërndani këtë tabletë me shumë përdorime në një tas me ujë që keni zier më parë. Pasi përzierja të jetë e vakët, lageni atë me një leckë mikrofibre dhe fërkoni sipërfaqet që duhen pastruar. Lëreni për 15 minuta, pastaj fshijeni me një leckë të pastër. Rezultati: një furrë shkëlqyeshëm e pastër!

6. Për të ringjallur bardhësinë e rrobave

Ndonjëherë e vështirë për tu shkëputur, rrobat e bardha kërkojnë përbërës efektivë për të rifituar shkëlqimin e tyre. Për ta bërë këtë, shtoni një tabletë në lavanderi para se të filloni ciklin tuaj të zakonshëm të larjes në makinë. Kjo e fundit do të jetë rrezatuese me bardhësi dhe njollat ​​do të jenë zhdukur! Por kujdes, ky këshillë vlen vetëm për pëlhurat e bardha. Rrobat me ngjyra mund të zbehen.