Vjen reagimi nga BE-ja, për idenë e bashkimit kombëtar mes Kosovës dhe Shqipërisë

LAJME


Bashkimi Kombëtar i Kosovës me Shqipërinë është ri-aktivizuar si ide kohëve të fundit nga kreu i Lëvizjes Vetëvendosje, Albin Kurti, si dhe i pari i AAK’së, Ramush Haradinaj.

Bashkimi Evropian po tregohet i rezervuar në komentet e tij për deklaratat e ardhura së fundmi nga politikanë eminentë në Kosovë për bashkimin kombëtar Kosovë-Shqipëri, në rast se autoritetet evropiane dhe Serbia nuk tregohen të gatshme për një marrëveshje me njohje reciproke. Në një përgjigje të dhënë për lajmi.net, nga Bashkimi Evropian thonë se “nuk komentojnë deklaratat”, mirëpo shton se liderët duhet të udhëheqin me shembull një klimë që shkon drejt promovimit të një fqinjësie të mirë në rajon VAZHDONI KETU PER LAJMIN E PLOTE